Wysocko Małe zaktywowane

Ponad 40. dzieci z Wysocka Małego, nieopodal Ostrowa Wielkopolskiego wzięło udział w zajęciach IV edycji Kumulacji Aktywności, zorganizowanych przez naszą Fundację. Kumulacja to jeden z projektów najbliższych naszej, fundacyjnej misji, dlatego będziemy się starać o dofinansowanie kolejnej edycji. Na czym polega Kumulacja i jak wyglądają aktywności? Dowiesz się czytając dalej.

Wysocko Małe to ponad tysięczna wieś, oddalona o 5 km od Ostrowa Wielkopolskiego. W sumie, około piętnastu ulic, w tym szosa Przygodzice – Wysocko Wielkie. To ważne miejscowości, bo w Przygodzicach jest najbliższa poczta, a w Wysocku Wielkim – kościół.  Do Przygodzic prowadzi ulica Przygodzka, a do kościoła – Kościelna. I to właśnie przy Kościelnej mieści się najważniejszy punkt Wysocka Małego – Zespół Szkół.

autor: W. Urbankiewicz (za zgodą)
Zespół Szkół w Wysocku Małym (fot. W. Urbankiewicz)

Zespół, złożony z podstawówki i gimnazjum liczy 10 klas, do których uczęszcza około 200 dzieci. I aż 20% z nich przystąpiło do Kumulacji Aktywności, organizowanej przez Fundację Kasi Dulnik.

Działalnia Kumulacji Aktywności obejmowały okres od września 2016 do maja 2017 roku. Obejmowały szereg zajęć, w tym koszykówkę, piłkę nożną, siatkówkę, ćwiczenia na pływalni, zumbę, cross-fit oraz inne gry i zabawy ruchowe. Wszystko, za wyjątkiem pływania, odbywało się w hali sportowej Zespołu Szkół w Wysocku Małym i na tamtejszym “Orliku”. Na pływalnię uczestnicy jeździli do Ostrowa Wielkopolskiego. Zajęcia prowadzili wykwalifikowani instruktorzy: Aleksandra Mierzchała, Lidia Szewczyk, Martyna Świerczyk, Łukasz Pawlak i Arkadiusz Piasecki. Oczywiście zajęcia z koszykówki odbywały się pod okiem prezes naszej Fundacji, wicemistrzyni Europy z 1999 roku, Kasi Dulnik, która opracowała też program całego projektu.

– Jego celem jest zaszczepienie młodym ludziom miłości do ruchu i sportu. I widzę, że w Wysocku to się udało. – mówi Kasia Dulnik – Organizacja i prowadzenie zajęć kosztowały instruktorów sporo wysiłku, ale nagroda w postaci frekwencji, zadowolenia i uśmiechu uczestników rekompensują wszelkie trudy. Litry potu, jakie wycisnęliśmy z naszych gimnazjalistów, zaprocentują w ich dalszym życiu.

fot. Lidia Szewczyk

Cykl zajęć w Wysocku Małym to część IV edycji Kumulacji Aktywności, programu współfinansowanego przez Ministerstwo Sportu i Fundację Lotto – “Milion Marzeń”. Jest on kierowany do dzieci ze starszych klas szkół podstawowych i młodzieży gimnazjalnej. Kumulacja Aktywności to unikalna możliwość uprawiania różnych dyscyplin sportowych pod okiem utytułowanych sportowców – olimpijczyków, mistrzów Polski, Europy i świata. W każdym roku szkolnym prowadzonych jest 50 takich, darmowych grup w całej Polsce.

Prowadzący wybierani są w konkursie, do którego zgłaszać mogą się uznani zawodnicy lub trenerzy różnych rodzajów sportu.

– Niedługo konkurs na kolejną edycję. Na pewno będziemy startować. – zapowiada Prezes Kasia Dulnik –  Bardzo liczę na to, że i tym razem nasza Fundacja znajdzie się w gronie wybranych. Przy okazji tej edycji, chcielibyśmy dotrzeć do którejś z podwarszawskich miejscowości. Wbrew pozorom, mimo bliskości stolicy, dostępność zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży w wielu z nich wymaga poprawy.

Takich miejsc, jak Wysocko Małe jest w Polsce setki, o ile nie tysiące. Są instruktorzy, obiekty sportowe, “Orliki”, jest chętna młodzież. Jedyne czego brakuje, to impuls, który uruchomiłby pokłady energii tkwiące w ludziach…

Brzmi to troszkę smutno – ale nas też cieszy, bo to znaczy że to co robi nasza Fundacja ma i będzie miało sens.