Dlaczego warto namówić dzieci do sportu – 8 powodów

Wiosna coraz wyraźniej daje znać o sobie. Mamy coraz więcej energii, a dłuższy dzień i lepsza pogoda zachęcają do wyjścia z domu. Dlaczego warto to robić i dlaczego dobrze przekonać dzieci do uprawiania sportu – poniżej podajemy 8 powodów.

 

 

 

1. Sport wzmacnia ciało

Sport pozwala na trening zmysłu równowagi i koordynacji. Poprawia wydolność, dotlenia tkanki, wzmacnia kości, reguluje przemianę materii. Dziecko, które dużo się rusza, ma większą szansę być zdrowym dorosłym.

2. Sport hartuje

Pomaga w kształtowaniu odpowiednich reakcji organizmu na zmiany temperatury, nawilża błony śluzowe dróg oddechowych, będące zaporą dla wirusów i bakterii. Nawet w chłodne dni warto raźno spacerować.

3. Sport uczy wytrwałości i pokory

Uprawiając sport dziecko ma szansę przekonać się, że wysiłek się opłaca. Żadna pogadanka nie uzmysłowi też mu wyraźniej, że trzeba się napracować, żeby coś umieć.

4. Sport sprawia przyjemność

Sport to po prostu świetna zabawa. Można chlapać, szaleć, hałasować i jeszcze cię za to chwalą.

5. Sport wycisza

Dziecko ma mnóstwo energii i coś z nią musi zrobić. Wybiegane, wyskakane, wypływane będzie się dobrze czuło. Łatwiej mu skupić się na innych sprawach.

6. Sport zamienia walkę w zdrową rywalizację

Gdy trenuje się w grupie, pojawia się element rywalizacji. Można się też nauczyć dbania o dobro własne i… przeciwnika.

7. Sport dodaje pewności siebie

Sport to wzmocnienie dla tych, którzy z jakiegoś powodu źle odnajdują się w grupie rówieśników. Każde zwycięstwo, dobry wynik, udana rozgrywka to powód do dobrego samopoczucia i lepszej samooceny.
8. Sport umacnia więzi

Fantastyczną cechą sportu jest to, że łączy pokolenia i pozwala oderwać się od obowiązków. Można wspólnie poszaleć, pośmiać się, powygłupiać. Dorośli stają się jacyś bardziej normalni i zrozumiali. Gdy bliscy kibicują, okazuje się, jak ważne jest wsparcie i akceptacja. A im więcej sportu w życiu rodziny, tym więcej takich dobrych doświadczeń.

opracowano w oparciu o edziecko.pl